Fonmoney
Worldwide remittance and mobile top-up

SMS - przeszłość, teraźniejszość i przysłość

SMS – kto nie korzysta z tej formy komunikacji. SMS na dzień dobry, SMS na dobranoc – SMSy wysyłamy o każdej porze dnia i nocy. Nie wiele z nas jednak wie, że SMS nie towarzyszył nam od dawien dawna. SMS pochodzi od słów Short Message Service i został wysłany 3 grudnia 1992 z Wielkiej Brytanii. Pierwszy raz posłużył do złożenia życzeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia pracownikom sieci komórkowej Vodafone.

sms

Początkowo wiadomości SMS miały służyć operatorom do informowania klientów o awariach sieci, zmianach w cenniku operatora oraz o podobnych wyjątkowych sytuacjach. Z czasem jednak odkryto, że wiadomości SMS były pozytywnie odbierane i oceniane przez nastolatków. Te spostrzeżenia dały operatorom powód do uruchomienia nowej usługi.

Według „Raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2012 roku“ przygotowanego przez Urząd Komunikacji Elektornicznej Polacy wysłali 52,7 mld. wiadomości tekstowych. Jest to 1,1 mld SMS-ów więcej niż w roku ubiegłym. Na jedną osobę przypada 1381 SMS-ów.

Nie trzeba więc przekonywać nikogo, że telefony komórkowe i SMS-y są przez wszystkich preferowane. Niektórzy polubili je na tyle, że wysyłają dziennie dziesiątki SMS-ów.

W 2000 roku, czyli pierwszym, najwięcej SMS-ów w Europie zostało wysłanych w Niemczech – 11,4 mld. Było to wówczas ponad 50% wszystkich wiadomości wysyłanych w Europie. Drugą pozycję zajmowała Hiszpania (2,6 mld), a trzecią Francja (1,5 mld). Przez następne 9 lat liczba wysyłanych SMS-ów systematycznie rosła w praktycznie każdym kraju. W 2009 do czołówki europejskich krajów pod względem ilości wysyłanych wiadomości dołączyła również Polska (46,7 mld), po Francji (62,9 mld) plasując się na drugim miejscju.

Prognozy wskazują, że w następnych latach we Francji ilość wysyłanych SMS-ów będzie rosła najdynamiczniej spośród tych państw i zapewni temu krajowi jeszcze mocniejszą pozycję lidera. Prawdopodobne jest również, że już w 2012 roku Polska ustąpi miejsca Szwecji, która w 2013 roku prawdopodobnie zajmie drugie miejsce pod względem ilości wiadomości tekstowych wysyłanych z telefonów.

 

Źródło danych: Eurostat i KEP

The financial service is provided by Easy Payment and Finance, EP, S.A., with its registered office at Calle Gran Vía 51, 6ºC - 28013 - Madrid. Easy Payment and Finance, EP, S.A., is registered with the Bank of Spain with reference number 6849, a Spanish licensed financial institution regulated by the Bank of Spain.

The technical service is provided by Transpaygo Limited.